READ OUR 5-STAR GOOGLE REVIEWS SHIPPING ON MOST ITEMS
ALL PRODUCTS ARE BRAND NEW
Original price was: $199.95.$199.95Current price is: $199.95.MSRP $239.99 — You save $40.04 (17%)
Bushnell AR Optics Transition 3X Magnifier
Live Inventory - Only 8 left
The Bushnell AR Optics Transition 3x Magnifier offers instant red dot magnification when you want it and flips out of the way when you don’t. It pairs perfectly with the Bushnell TRS-25 Red Dot but is compatible with any red dot optic. The included ambidextrous flip mount quickly attaches to your accessory rail and fully multi-coated optics deliver crisp bright images.
California Proposition 65 WARNING:This product can expose you to chemicals including lead that are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| UPC | |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | AR731304 |
| Adjustment Size | 7.5mm |
| Dot Size | 30mm |
| Eye Relief | 85mm |
| Length | 4.76" |
| Magnification | 3x |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Package Height | 2.75 |
| Package Width | 4.25 |
| Power | 3X |
| Product Type | Accessory-Lasers and Sights |
| Shipping Weight | 1.4 |
| Mount | Flip |
| Objective Size | 25mm |
Original price was: $199.99.$199.99Current price is: $199.99.MSRP $239.99 — You save $40.00 (17%)
Original price was: $815.00.$815.00Current price is: $815.00.MSRP $978.99 — You save $163.99 (17%)
This site contains firearms, ammunition and related accessories intended for adults.
By entering, you confirm that you are at least 18 years old and of legal age to purchase regulated products in your jurisdiction, and that you will comply with all applicable federal, state and local laws.
Compare our reviews to find why our customers love our fast shipping.
Reviews
There are no reviews yet.